Güncel Forum Sitesi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Güncel Forum Siteniz

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

BAKAN ÇELİK GÖREVİNİ NİMET ÇUBUKÇU'YA DEVRETTİ

YazarMesaj
KaPriSs
Co-Administrator
Co-Administrator
KaPriSs

Tecrübe : 24429
Rep Puan : 202

BAKAN ÇELİK GÖREVİNİ NİMET ÇUBUKÇU'YA DEVRETTİ Empty
MesajKonu: BAKAN ÇELİK GÖREVİNİ NİMET ÇUBUKÇU'YA DEVRETTİ   BAKAN ÇELİK GÖREVİNİ NİMET ÇUBUKÇU'YA DEVRETTİ I_icon_minitimePtsi Mayıs 04, 2009 1:11 pm

Görevinden "başı dik, alnı ak ayrıldığını" söyleyen Çelik, "Benden kimse küskünlük, alınganlık beklemesin. Bekleyenler hüsrana uğrayacak." dedi.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu görevi, Hüseyin Çelik'ten devraldı. Hüseyin Çelik, devir tesliminden önce, 6 yıl 45 günlük icraatlarını anlattığı bir basın toplantısı düzenledi. Demokrasinin hesap verme rejimi olduğunu söyleyen Çelik, "Millete hesap verme adına, dönem sonu muhasebesini yapmayı demokrasinin ve sorumluluğun gereği olarak gördüğünü" ifade etti. Cumhuriyet tarihindeki en uzun süreli Milli Eğitim Bakanlığı görevini kendisinn yürüttüğünü dile getiren Çelik, kimseye veremeyecek hesabının olmadığını, görevinden başı dik, alnı açık ayrıldığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı'nın görev süresinin 5 yıl olduğunu hatırlatan Çelik, 6 yıl boyunca Bakanlık görevini yürüttüğünü, Meclis'e girdiği günden beri hep kırmızı plakalı araçlara bindiğini hatırlattı. Bugüne kadar hiçbir göreve "bana bu görevi verin, diyerek, isteyerek" talip olmadığını söyleyen Çelik; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisine grup başkanvekilliği teklif ettiği, kendisinin ise Meclis Başkanlığı görevini istediği yönündeki haberleri de yalanladı. Kendisine böyle bir teklif gelmediğini aktaran Çelik, "Bugünden sonra da, partimizin, Başbakanımızın hizmetinde, emrinde olacağım." ifadesini kullandı.

Bakanlığı süresince bazı kesimlerin ideolojik husumet ile kendilerine yaklaştığını söyleyen Çelik, AK Parti'yi "Türkiye için bir şans" olarak nitelidi.

Çelik, yaklaşık 1 saat süren konuşmasında liselerin 4 yıla çıkartılması, müfredat değişikliği, lise türlerinin 15'e indirilmesi gibi eğitim alanında hayata geçirilen icraatlar hakkında bilgi verdi. Milli Eğitim Bakanlığı'nda yapısal reform, değişim, dönüşüm adına yapılması gereken ne varsa yapıldığını kaydeden Çelik, "Tepki çekiceğimi bilerek, kimseden çekinmeden, korkmadan, kamu menfaatini esas kılarak bu reformlar yapılmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı otomatik pilota bağlamıştır. Bu saatten sonra, atama şekli belli, yapılanlar belli, atama kriterleri belli, okulların işleyişi belli, teknolojik altyapı, fiziki altyapı, nerede ne yapılacak, nerede ne eksik, bunlar belli... Gelecek bakan arkadaşıma, hiçbir tereddüte mahal bırakmayacak şekilde yol haritası bırakılmıştır... Arkadaşlar iktidar değişmedi. Bakan değişti. Bazıları, işte 'Sayın Bakanım, revizyon olacak'...Zenginin malı nedense zügürtün çenesini yoruyor. Yani Bakanlık değişikliği olacak da, sizden biri gelecek mi Milli Eğitim Bakanlığı'na. Yine AK Partili biri olacak Milli Eğitim Bakanlığı'nda.." şeklinde konuştu.

Hüseyin Çelik'in konuşmasının ardından devir teslim töreni yapıldı. Tören, Bakanlık Başöğretmen Salonu'nda gerçekleştirildi. Milli Eğitim Bakanlığı görevini Erkan Mumcu'dan devraldığı gün, "3-5 nöbeti bana düştü." şeklindeki sözlerini hatırlatan Çelik, "Askerlik yapanlar bilirler, 3-5 nöbeti en zor olan nöbettir. Milli Eğitim Bakanlığı da kolay bir bakanlık değil. Ama birileri zor da olsa bu görevi üstlenmek zorunda." yorumunda bulundu.

Şeref ve başarı ile dolu bir şekilde görevini teslim ettiğini kaydeden Çelik, "Benden kimse küskünlük, alınganlık beklemesin. Bekleyenler de hüsrana uğrayacaktır." ifadesini kullandı. Nimet Çubukçu'nun, ilk kadın Milli Eğitim Bakanı olduğunu hatırlatan Çelik, her konuda kendisine yardımcı olmaya hazır olduklarını dile getirdi.

Hüseyin Çelik'in, çiçekleri sunarken sarfettiği "Hanımlara çiçek yakışır" şeklindeki sözlere; Nimet Çubukçu da kendi çiçeğini sunarken, "Beylere de yakışır" şeklinde karşılık verdi.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, eğitimin geçen altı yılda parlak bir dönem yaşadığını belirterek, kız çocuklarının okullaşması gibi bir çok konuya önem verdiğini söyledi. Çalışmaları daha da ileri götürme gayreti içinde olacağını kaydeden Çubukçu; Çelik'in tecrübe ve birikimlerinden de faydalanacağını aktardı.

Devir Teslim töreninin ardından, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Hüseyin Çelik ve birim amirleri Tevfik İleri Salonu'nda tanışma toplantısı yaptı. Bu toplantının ardından Çubukçu ve Çelik, makam odasına geçti. Çelik, bakanlıktan ayrılmadan önce Bakanlık çalışanları ve eğitim muhabirleri ile hatıra fotoğrafı çektirdi. Çelik, Bakanlık'tan alkışlar eşliğinde ayrıldı.

Öte yandan, Hüseyin Çelik'in Özel Kalem Müdürü Şengül Aydın da Bakanlık çalışanları ile vedalaştı. Bu sırada bazı çalışanların gözyaşlarını tutamadığı görüldü.
ALi
Misafir

MesajKonu: Geri: BAKAN ÇELİK GÖREVİNİ NİMET ÇUBUKÇU'YA DEVRETTİ   BAKAN ÇELİK GÖREVİNİ NİMET ÇUBUKÇU'YA DEVRETTİ I_icon_minitimeÇarş. Mayıs 06, 2009 3:11 pm

isabetli olmuş neden derseniz nasıl evde babamızdan çok annemiz ders çalışmamızı istiyosa bu kadın da Çelik'ten daha iyi buişi yapar
GorlaM
Misafir

MesajKonu: Geri: BAKAN ÇELİK GÖREVİNİ NİMET ÇUBUKÇU'YA DEVRETTİ   BAKAN ÇELİK GÖREVİNİ NİMET ÇUBUKÇU'YA DEVRETTİ I_icon_minitimeÇarş. Mayıs 06, 2009 3:12 pm

bence saçma... ne alakası varki
YuNuS23
Misafir

MesajKonu: Geri: BAKAN ÇELİK GÖREVİNİ NİMET ÇUBUKÇU'YA DEVRETTİ   BAKAN ÇELİK GÖREVİNİ NİMET ÇUBUKÇU'YA DEVRETTİ I_icon_minitimeÇarş. Mayıs 06, 2009 3:13 pm

bencede saçma bi çağrı
DoGGy
Misafir

MesajKonu: Geri: BAKAN ÇELİK GÖREVİNİ NİMET ÇUBUKÇU'YA DEVRETTİ   BAKAN ÇELİK GÖREVİNİ NİMET ÇUBUKÇU'YA DEVRETTİ I_icon_minitimeÇarş. Mayıs 06, 2009 3:14 pm

Bence Çubukcu bu işi daha iyi kıvırır:D
ALi
Misafir

MesajKonu: Geri: BAKAN ÇELİK GÖREVİNİ NİMET ÇUBUKÇU'YA DEVRETTİ   BAKAN ÇELİK GÖREVİNİ NİMET ÇUBUKÇU'YA DEVRETTİ I_icon_minitimeÇarş. Mayıs 06, 2009 3:14 pm

kadın olduğu içinmi:D:D
GooL
Misafir

MesajKonu: Geri: BAKAN ÇELİK GÖREVİNİ NİMET ÇUBUKÇU'YA DEVRETTİ   BAKAN ÇELİK GÖREVİNİ NİMET ÇUBUKÇU'YA DEVRETTİ I_icon_minitimeÇarş. Mayıs 06, 2009 3:15 pm

bom

BAKAN ÇELİK GÖREVİNİ NİMET ÇUBUKÇU'YA DEVRETTİ
1 sayfadaki 1 sayfası